Съвети за подготовка на детето за постъпване в детска градина и за по-лесна адаптация дава семейният и детски психолог Лиана Натрошвили пред chips-journal.ru.
Какво да не правим
Може би е добре родителите първо да се успокоят и да не тичат пред събитията. Да не настояват детето да стане самостоятелно, преди да е готово за това. Нали никой на дърпа кълновете, ако иска да ускори растежа им?
Детето се развива най-добре в атмосфера на любов и топлота. Затова в последното лято, преди да отиде на градина, го „заредете“ с много любов, прекарайте заедно емоционална ваканция. Ако вече сте я планирали, изпълнете всеки час със забавления. Играйте заедно, разхождайте се, рисувайте, творете …
Нека преди детето да постъпи в детско заведение, да бъде доволно от живота и уверено във вашата любов.

Снимка: Guliver / iStock
Какво да правим
- Не е лошо просто да „пренасочите“ маршрута си и с хлапето често да минавате край детската градина (ясла). Използвайте всяка възможност, когато имате да вършите някаква работа в района – на пазар, на разходка… Добре е детето да я види и само да поиска да е вътре – на тази детска площадка, с тези деца… Този подход дава добър резултат с общителните хлапета, които лесно установяват контакт и обичат детска компания.
- Помолете управата на детската градина да ви разреши да влезете и да разгледате заедно с детето обстановката. По-добре е това да стане, когато там няма други деца и занимания.
- Помолете за разрешение да видите и групата, в която ще бъде записано вашето дете.
- Запознайте се с учителката и възпитателите на групата.
- Ако детето обича анимационни филми, може да включите такива, в които героят ходи в детска градина – за пингвина Лоло или за прасенцето Пепа, например.
- Четете книжки, чийто главни герои също посещават детската – описанието на режима, на игрите и заниманията ще го подготвят за онова, което го очаква.
- Първият разказ за новото място е добре да се случи преди тръгване на градина. А следващите при възникване на конкретен повод.
- Обяснете каква е разликата между момченцата и момиченцата, ако още не сте водили такъм разговор, защото вероятно тоалетната е обща. И детето не бива да изпада в шок.
Кои навици са от полза
- Без да сте прекалено взискателни и настоятелни, постепенно учете детето да се облича само. Първоначално нека прави това, което му е интересно и не го затруднява особено.
След това да пробва да облече куклата като ѝ закопчае роклята. Копченцата са малки и упражнението дава добър ефект.
Помагайте само, когато се налага.

- Снимка: Guliver / iStock
Съвет: купувайте такива дрехи, които детето може да обича само. Панталоните на ластик са много по-подходящи от дънките. Нека носи тениски, а не ризи с копчета. Обувките е по-разумно да са с велкро, за да се лепят и да не се налага да се връзват връзки. А когато избирате нови обувки, насърчете детето само да ги обуе, за да ги пробва.
Добре е то да може да ходи на тоалетна самостоятелно и да не се нуждае от чужда помощ при събуване и обуване на панталонки и гащи.
За какво родителите трябва да са готови
- В началото трябва да отделят по-голямо внимание на детето. И е добре да си освободят време за това. Най-важното за по-лека адаптация на детето към градината е вниманието и грижата на родителите. Особено сутрин, преди началото на заниманията и вечер – след когато го прибират.
- Поривите на истерия са често срещани. Не е нужно да им обръщате прекалено голямо внимание, нито да ги забранявате.
Детето трябва да се разтовари стреса. Достатъчно е мама и татко да са ласкави, нежни и да го утешат, когато плаче.
Ако не знаете какво да кажете, не казвайте нищо. Просто прегърнете хлапето и го подръжте в преградките си. Трябва да сте изключително търпеливи и спокойни.
- За съжаление, през първата година в детската градина хлапето боледува много. Няма как да помогнете.
Подгответе психиката си за това. Помислете кой може да помага, когато то си остане вкъщи и предупредете работодателите си, че ще се налага да отсъствате.
През първите месеци на престоя в детската градина детето е с повишени нива на стресовите хормони. Това се отразява негативно на имунната система, понижава устойчивостта му на всякакви вируси и бактерии и то боледува. Отразява се и на поведението му.
- В този момент е важна поддръжката и подкрепата между всички членове на семейството. Защото периодът на адаптация към градината натоварва не само детето, но и родителите.
То реве неутешимо и на отиване, и на връщане от градината, а родителите му са разяждани от чувство за вина и безпомощност, че не могат да му помогнат.
В този момент е важно те също да получат помощ. Включително и от специалист – психолог. Особено, ако не успяват да се справят и чувстват, че им липсват знания и подкрепа.
Мислете и за себе си
- Важно е майката да има с кого да сподели преживяванията си и да разкаже как детето плаче и здраво я стиска, без да я пуска. Да обсъди с приятелка разговорите с възпитателката или пък новите порции безутешен детски плач.
- Ролята на таткото е особено важна. Защото детето има нужда както от майчината така и от бащината любов. Понякога именно бащата внася лъч на надежда – когато например поеме задължението да води сутрин детето, раздялата е по-лека.
Адаптация Мона Василева
Коментари